4 Eylül 2011 Pazar

lord v(ader + oldemort)

ekşi sözlük'te karşılaştırma yapılmış. çoğu yazarın çocukluğu star wars ile geçtiği için yüksek maneviyat duygusu (force??) ile darth vader galip getirilmiş. lakin yaradılışından bu yana 30 küsur sene geçmesi ve karizmatik bir robot zırhı olması vader'a bir şey kazandırmıyor ey canlar. jedi tapınağındaki youngling'leri kesmesinin, obi wan ile mustafar'daki düellosunun biz de hastasıyız, lakin iki karakteri adam gibi karşılaştırmak gerek.

ilk olarak, her iki karaktere yaratıcılarının gözünden bakacak olursak (alternate universe + fanfic vs. atarsak) vader, sinemada doğmuş bir space opera karakteridir, ve bu janr'ın saçmalıklarına kurban gitmiştir: iyiden kötüye geçmiştir, kendi evrenindeki en yüksek midichlorian seviyesine sahip biri olmasına rağmen (la bildiğin "chosen one" işte) palpatine'in kafasına girmesine (resmen girmesine; herif rüya soktu adamın kafasına) izin verip tıpış tıpış dark side'a geçmiştir, eziktir. palpatine'in emrine girdikten 2 saat sonra padme'ye, 20 sene sonra da oğluna "palpatine'i sikerler, galaksiyi gel ikimiz yönetelim" ayağı çekebilmiştir, dönektir.

voldemort ise kitaptan doğan bir karakter olduğu için kişiliği daha iyi anlatılmış olabilir, lakin çocukluğundan beri pure evil'dır, efendisi yoktur, amacı sonsuz yaşam ve güçtür, bunun için anakin'in padme'ye yazdığı yaştan beri çalışmıştır, önüne geleni öldürmüş, ya da satmıştır (sattıktan sonra öldürmüş olabilir, mümkün).

lakin böyle bir karşılaştırmanın nedeni elemanların kişiliği olmasa gerek. dolayısıyla güçlerine bir bakalım... vader'ın ışın kılıcı varsa, voldemort'un asası var; expelliarmus ile vader'ın kılıcını fırlatabilir. vader'ın yanında force varsa, voldemort da döneminin en güçlü büyücüsü. vader force grip vs. yapmaya kalksa, voldemort sessiz büyü ile (büyüyü söylemeden atmak) bir şekilde kurtulabilir. vader'ın zırhı kendisini birkaç büyüden koruyabilir ancak nereye kadar?

sonuç olarak voldemort'un elinde en az vader kadar koz bulunuyor. eğer bu karşılaştırmayı yaparken vader'ı 3 ile 4. film arasındaki acımasız sith olarak ele alıyorsak, açıkçası voldemort'un kazanmasını da isterim

not: voldemort'u daha iyi tanımak için kitapları okuyun derim. sorun ralph fiennes'de değil, yönetmenlerin ve rowling'in voldemort'un filmlere nasıl yansımasını istemelerinde. (bkz: en sadık yandaşlarına bile dokunmayacak kadar herkesten nefret eden bir adamın son filmde draco malfoy'a sarılması...)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder